Bitcoin: Operatorzy płynów przesuwają 870 BTC bez zezwolenia 0

Bitcoin od dawna jest krytykowany za małą liczbę transakcji, które sieć może przetwarzać w danym czasie. Aby rozwiązać ten problem, stworzono różne rozwiązania, w tym Liquid. Niestety, centralizacja łańcucha bocznego stworzonego przez Blockstream wydaje się stwarzać problemy.

Sieć Liquid
Jak widzieliśmy na wstępie, Liquid Network jest odpowiedzią wyobrażoną przez Blockstream na problem skalowalności Bitcoinu. Rzeczywiście, sieć Bitcoin Revolution może przetwarzać tylko ograniczoną liczbę transakcji na sekundę. Co więcej, w czasach wysokiego zużycia, koszty transakcji mogą osiągać zawyżone wartości.

Tak więc, Liquid jest łańcuchem bocznym. Boczny łańcuch jest łańcuchem blokowym, który istnieje równolegle z innym łańcuchem blokowym, w naszym przypadku równolegle z Bitcoinem. Użytkownicy mogą tam przenosić BTC, które zostaną zamienione na Liquid BTC (L-BTC) po kursie 1: 1. Te L-BTC mogą być następnie wymienione lub przeniesione do Liquid blockchainu bez przeciążania Bitcoin blockchainu.

W przeciwieństwie do Bitcoinu, kanał ten nie jest zabezpieczony przez górników, ale przez zaufanych operatorów. Ta konstrukcja wywołała wiele głosów krytyki w związku z centralizacją sieci.

Wyeksponowany model

W piątek wieczorem deweloper James Prestwich zamieścił na Twitterze wątek dotyczący zaskakującego wydarzenia w sieci Liquid.

Tak więc operatorzy sieci Liquid mieliby „ukraść“ 870 BTC (8 milionów dolarów), ponieważ transakcja była 2015 bloków starych.

„Na niewiele mniej niż godzinę, awaryjne 2-of-3 kontrolowane 870 Bitcoin to narusza płynny model bezpieczeństwa wiemy o tym, ponieważ ciecz posiada Bitcoin“ Powiedział Prestwich na Twitterze.
Dla przypomnienia, „2 na 3“ odnosi się do 2 kluczy wśród 3 należących do operatorów i niezbędne do podpisania transakcji uznanej za „awaryjną“ dla sieci.
Niestety – a wynika to z konstrukcji Liquidu – nie można znać przyczyn tego „zajęcia“:

„Nie wiemy, co go spowodowało, bo zachowanie federacji płynów jest zaufane i zamknięte.“ Dodał

Oczywiście, reakcje nie były długie. Adam Back powiedział, że jest to problem znany, ale nie rozwiązany z powodu kryzysu COVID-19:

„To jest znany problem. monety są automatycznie przetaczane do przodu w ramach procesu kołkowania HSM. fundusze są bezpieczne, ponieważ klucze są offline i geo-dystrybuowane. planowaliśmy zająć się poprzez aktualizację HSM, która jest ręcznym procesem dla bezpieczeństwa, ale covid lock-downs uczynił to trudne. „On odpowiedział

Niezależnie od tego, czy „wada“ jest znana, czy nie, nie zmienia to krytyki sieci Liquid. Przez długi czas przedstawiana jako „nieufna“ sieć, prawda może być zupełnie inna: operatorzy mogą uzyskać dostęp do środków finansowych według własnego uznania. Złe wieści dla łańcucha bocznego podobnego do Lightning Network.

Przeczytaj więcej na 7bitcoins.com: https://7bitcoins.com/bitcoin-liquid-operators-move-870-btc-without-permission/